Homepage  Publikace

Publikace

Zdeněk Kalista: Karel IV. a Itálie

Nakladatelství Vyšehrad si předsevzalo seznámit naši veřejnost s dosud nepublikovanými nebo širší čtenářské obci dosud nepřístupnými pracemi význačného českého historika Zdeňka Kalisty (1900–1982). Po úspěšném loňském vydání jeho Valdštejna pokračuje nyní souborem Kalistových statí věnovaných největšímu českému středověkému panovníkovi. K jeho studiím původním je přidán též Kalistův překlad středověké italské kroniky Mattea Villaniho, líčící velice zajímavě proslulou Karlovu cestu do Říma u příležitosti jeho císařské korunovace. Edičně tento soubor připravila dr. Renata Ferklová, úvodní studii napsala prof. Marie Bláhová. Na vydání se podílí též Spolek Karel IV.

  • Odkaz na knihu v nakladatelství Vyšehrad.

Zdeněk Kalista: Karel IV. Literární dílo

Edice Historica. Český překlad všech významných literárních prací ,,Otce vlasti". Předkládané dílo představuje první pokus o souhrnné vydání českého předkladu všech význačných literárních děl, jež vyšla z pera velkého českého krále a zároveň Svaté říše římské Karla IV. Obsahuje především Karlovu autobiografii, dále korunovační řád, legendu o svatém Václavovi, a posléze soubor mravních poučení čerpaných ze středověké náboženské a filosofické tradice. Náš čtenář tak dostane do rukou dílo, které mu umožní nahlédnout přímo do duše panovníka, jemuž jako jedinému připisuje český národ označení ,,Otec vlasti“. Úvodní studie dr. Anežky Vidmanové, CSc. podává portrét Karla v širších souvislostech historických a literárních.

Zdeněk Kalista: Karel IV. Jeho duchovní tvář

První vydání této knihy vyšlo v roce 1971. Velký český král a římský císař znovu a znovu poutá pozornost historiků i čtenářské obce. Proslulý a minulým režimem potlačovaný historik prof. Z. Kalista se nad jeho osobností zamyslel originálním způsobem. Otázal se, na jakých duchovních základech stálo jeho až do současnosti působící dílo politické a kulturní, jaké ideje si zvolil pro svou činnost jako vůdčí, kde získal své obsáhlé vzdělání, pro středověkého vládce tak neobvyklé. Autor poukazuje na velkou roli francouzského prostředí, spolu s italským stojícího v tehdejší Evropě nejvýše, v němž vyrůstal a odkud čerpal tolik podnětů. Mistrně esejisticky napsaná kniha zaujme jak odborníka, tak laického zájemce o českou historii.


Homepage | Kontakty